دوربین مداربسته داهوا در قزوین

نوع بشر در زندگی همیشه به دنبال ایجاد آرامش بوده است اما این آرامش هیچگاه بدون ایجاد امنیت معنا پیدا نمی کند. در واقع امنیت از نیازهای اساسی انسان است. از این رو انسان از دیرباز  در جستجوی روش هایی برای افزایش و حفظ امنیت بوده است و ابزارها و روش های بسیاری به منظور دستیابی به این هدف ابداع کرده است. یکی از مهمترین ابزارهای که در زندگی مدرن امروزی به کمک بشر آمده تا امنیت را در ابعاد گوناگون آن ایجاد نماید، استفاده از انواع سیستم های امنیتی از جمله دوربین های مداربسته است. این دستگاه ها یکی از محبوب‌ترین و مقرون به صرفه ترین روش های ارائه شده در حیطه سیستم های امنیتی است و به عنوان یک عامل بازدارنده مهم برای متخلفان و بزهکاران محسوب می شود. امروزه این دستگاه ها از سیستم های بسیار پیچیده و پیشرفته ای برخوردارند تا جایی که می توان دوربین های مداربسته را از طریق تلفن همراه  و یا کامپیوتر کنترل نمود و محتوای آنها را از طریق تلویزیون های معمولی نیز مشاهده کرد. در این نوشتار قصد داریم تا شما خوانندگان گرامی را با کلیاتی در مورد دوربین های مداربسته، امکانات و کاربردهای مختلف آنها در شهر قزوین آشنا کنیم.

تاریخچه دوربین های مداربسته

در سال ۱۹۴۲، نخستین سیستم دوربین مداربسته توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور نظارت بر پرتاب موشک‌های V2 مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۴۹ بود که در امریکا، نخستین دوربین مدار بسته با نام وریکون بطور عمومی تبلیغ شد. نکته قابل توجه در تبلیغات این دوربین این بود که گفته می شد به مجوز دولتی نیازی ندارد. پس از آن، انواع مختلف سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی از پایگاه های فضایی بزرگ به منظور ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بر روی آنها نصب شد که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال می‌کرد. در سال ۱۹۷۳، برای نخستین بار، دوربین مدار بسته ای در میدان تایمز نیویورک به عنوان نخستین دوربین مداربسته نصب شده در یک مکان عمومی در امریکا به منظور جلوگیری از وقوع جرائم به کار گرفته شد. سرانجام در سال ۱۹۸۰ دوربین های مداربسته در سراسر امریکا به ویژه در مراکز عمومی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفتند؛ زیرا تصور می شد که استفاده از این دوربین ها در مقایسه با به کارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم شیوه ارزان تری است. به تدریج مشاغل و سازمان های مختلف به ویژه آنهایی که بیشتر در معرض سرقت بودند نیز به دوربین مداربسته روی آوردند. در سال ۱۹۹۰ با ورود دستگاه‌های ضبط تصاویر دوربین ها با قابلیت “ضبط پس از شناسایی حرکت” به بازار، استفاده از این دستگاه‌ها رواج بیشتری یافت. زیرا تا پیش از آن، دستگاه های ضبط تصاویر از نظر  قابلیت ها و حجم ذخیره سازی اطلاعات بسیار محدود بودند. از نیمه دوم سال ۱۹۹۰، دوربین های بسیاری در سطح شهر های امریکا به ویژه مراکز عمومی مدارس و سازمان های مختلف نصب شد. و از آن پس استفاده از دوربین های مداربسته در سراسر دنیا روز به روز گسترش یافت.

داهوا یکی از برترین های عرصه تجهیزات امنیتی

شرکت داهوا، یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین برندهای تولید کننده سیستم های امنیتی در جهان و همچنین در ایران است. این شرکت از سال ۲۰۰۱ با ساخت دوربین مداربسته آنالوگ در چین وارد این عرصه شد و تجربه های موفقی در ساخت دستگاه های ضبط ویدئوی دیجیتال هشت کاناله و ۱۶ کاناله داشت. پس از آن در یک تغییر رویه به ساخت دستگاه های امنیتی از جمله دوربین های مداربسته رو آورد و از آن پس در این زمینه پیشرفت های چشمگیری داشته است و امروزه به یکی از معروف ترین تولید کنندگان انواع تجهیزات امنیتی تبدیل شده‌ است.. شرکت داهوا، سومین تولیدکننده و دومین فروشنده دوربین های مداربسته در دنیا است که بسیاری از گواهینامه های بین المللی در زمینه کنترل کیفیت را کسب کرده است. این شرکت در بسیاری از کشورهای دنیا دارای شعبه است و محصولات خود را به نقاط مخنلف دنیا صادر می‌کند و پروژه های متعددی در سراسر دنیا با بکارگیری محصولات این شرکت اجرا شده اند.

دوربین مداربسته داهوا در سنندج

انواع دوربین های مداربسته

دوربین های مدار بسته داهوا دارای انواع مختلفی هستند و بر اساس نوع و امکانات می توانند کاربردهای بسیار متنوعی داشته باشند. در این بخش به طور بسیار خلاصه به انواع مختلف این قبیل دوربین ها اشاره می شود. دوربین های مداربسته از نظر نوع سیگنال، به سه دسته دوربین های آنالوگ، دوربین های آی پی تحت شبکه و دوربین های دو منظوره تقسیم می شود. دوربین های آنالوگ ارزانترین نوع دوربین های مداربسته  هستند. در عوض، دوربین های آی پی یا تحت شبکه با کیفیت ترین تصویر را تولید کرده و ایمن ترین نوع دوربین هستند. از نظر شکل ظاهری و کاربرد مشاغل می توان دوربین های مداربسته را به پنج نوع دوربین های دام، صنعتی، مینیاتوری، مادون قرمز و اسپید دام (چرخشی ptz) تقسیم کرد. دوربین های دام، عموماً بر روی سقف نصب می شوند و دوربین های مینیاتوری کوچک ترین نوع دوربین های مداربسته هستند که می توانند به عنوان دوربین مخفی مورد استفاده قرار گیرند. از نظر قاب و پوشش نیز دوربین های مداربسته دارای سه نوع ضد آب قاب بزرگ، دوربین های مخفی و دوربین های قاب فانتزی هستند.

دلایل مختلف نصب دوربین های مداربسته داهوا در قزوین

عمده ترین اهداف استفاده از دوربین های مداربسته داهوا در موارد امنیتی و حفاظتی است. اگرچه کاربردهای آنها تنها به موارد زیر محدود نمی شود و موارد دیگری همچون کاربردهای پلیسی، نظامی، صنعتی،  فضایی، ارتباطات ویدئویی و تصویر برداری های نامحسوس را نیز در بر می گیرد. اما در ادامه ما به مهمترین علل نصب دوربین های مداربسته که می تواند در قزوین مورد توجه باشد اشاره می کنیم.

1- جلوگیری از بروز جرائم و تخلفات

دوربین های مداربسته داهوا نه تنها می‌توانند در شناسایی مجرمان در محیط های مختلف در قزوین کارآمد باشند، بلکه در پیشگیری از وقوع جرم نقش مهمی دارند. دزدی را تصور کنید که با نقشه به دقت طراحی شده، وارد یک بانک یا موسسه مالی می‌شود. آیا با وجود دوربین های امنیتی که احتمال ضبط صحنه سرقت و شناسایی او را به میزان چشمگیری بالا می برد اقدام به سرقت خواهد کرد؟

2- افزایش بهره وری کارمندان

نصب دوربین های مداربسته در مکان های مختلفی همچون کارگاه ها، خط تولید کارخانه ها، اداره ها و مکان های مشابه در قزوین می تواند نقش مهمی در افزایش بازدهی و دقت عمل کارکنان داشته باشد. کارمندی را در نظر بگیرید که دائما خود را تحت نظارت  رئیس یا سرپرست خود احساس می کند. به نظر شما احتمال کم کاری و بی توجهی او در انجام کارش به چه میزان خواهد بود؟

3- کاهش ترس از وقوع جرم و ایجاد آرامش خاطر

بر اساس پژوهش های گسترده‌ انجام شده در زمینه پیامد های نصب دوربین های مداربسته در مکان های مختلف در دنیا، مشخص شده است که وجود این دستگاه ها در مکان های گوناگون به ویژه مکان های عمومی، می تواند برای افراد در آن مکان آرامش خاطر به همراه داشته باشد. هنگامی که افراد در مکانی همچون فروشگاه و یا مرکز تفریحی احساس آرامش کنند، به احتمال بیشتری به آن مکان مراجعه می‌کنند. این امر به نوبه خود نه تنها می‌تواند سبب کاهش احتمال وقوع جرم در مکان مربوطه شود، بلکه باعث بهبود وضعیت اقتصادی آن واحد تجاری نیز خواهد شد.

4- کمک به قانون برای اجرای عدالت و ارتقاء حقوق شهروندی

تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مداربسته داهوا، اسناد قانونی غیر قابل تردیدی محسوب می شوند و می‌توانند به منظور پیدا کردن یک شخص متخلف نقش مهمی ایفا کنند. به علاوه، از طریق این سیستم ها می توان افرادی را که در محل حضور داشته‌اند شناسایی کرده و از آنها به عنوان شاهد در اثبات یک جرم یا تخلف استفاده کرد. در واقع تصاویر ضبط شده مربوط به یک حادثه یا جنایت توسط این دوربین ها می تواند به پلیس و مراجع قضایی در شناسایی و محکومیت مجرمان کمک  شایانی نماید.

5- کمک رسانی در مواقع اضطراری

دوربین های مداربسته داهوا همچنین می توانند به عنوان ابزاری برای کمک رسانی به افراد در مواقع اورژانسی مورد استفاده قرار گیرند. اپراتورهای ناظر بر تصاویر سیستم های امنیتی می توانند در هنگام مشاهده فردی که در محل نصب دوربین دچار مشکل شده و نیاز به کمک فوری دارد با مراکز امدادرسانی تماس بگیرند و از این طریق به فرد مربوطه یاری رسانند. به علاوه از دوربین های مداربسته نصب شده در مکان های عمومی همچون فروشگاه ها یا مراکز تفریحی در قزوین می توان به منظور یافتن کودکان یا سالمندان گمشده کمک گرفت.

6- کمک به کنترل ترافیک

از دوربین های مداربسته همچنین می توان به منظور کنترل ترافیک وسایل نقلیه در بزرگراه‌ها و معابر مختلف در قزوین به طور گسترده استفاده کرد. این دوربین ها در ثبت و کاهش تخلفات رانندگی، نظارت بر تصادفات و همچنین شناسایی خودکار پلاک خودروها نقش مهمی دارند. همچنین، به واسطه این دستگاه ها و از طریق ارسال اطلاعات توسط جی پی اس به رانندگانی که قصد عبور از مسیرهای خاصی را دارند، می توان میزان ترافیک در خیابان ها یا مسیر های خاصی را کنترل کرد.

دوربین مداربسته داهوا در سنندج

نکات مهم به منظور انتخاب و نصب دوربین مداربسته داهوا

اگر قصد دارید برای بالا بردن میزان امنیت در مکان مورد نظر خود در قزوین از دوربین های مداربسته داهوا استفاده کنید، لازم است که به منظور انتخاب نوع دوربین به موارد زیر توجه کنید.

  • نوع نیازهای خود را ارزیابی کنید (نظارت، کنترل امنیت و…)
  • مکان نصب دوربین ها را مشخص کنید.
  • شرایط فضایی که دوربین در آن نصب می شود را از نظر میزان نور، رطوبت، شرایط جوی و مواد موجود در محیط بررسی کنید
  • قابلیت اتصال دوربین به شبکه را مورد توجه قرار دهید
  • تعداد دوربین های موردنیاز خود را مشخص کنید
  • احتمال اصابت صاعقه و یا قرارگیری دوربین در معرض امواج الکترومغناطیسی را مورد توجه قرار دهید.
  • بودجه خود برای نصب دوربین را برآورد کنید
  • شرکت موردنظر خود برای نصب دورین و راه اندازی و پشتیبانی آن را مشخص کنید

نقاط قوت و ضعف دوربین های مداربسته

نصب دوربین های مداربسته مزایای بسیاری برای استفاده کنندگان دارند و می تواند تا میزان زیادی جلوی بروز جرم و تخلفات را بگیرد. و کمک زیادی به افزایش امنیت اجتماعی و رعایت حقوق شهروندی بکنند. همچنین، به واسطه این دستگاه ها می توان عملکرد کارکنان را کنترل کرد و فرایند اجرای کار خاصی را به طور کامل مورد نظارت قرار داد. به ویژه هنگامی که نمی توان به طور فیزیکی در محلی حضور داشت، می توان به راحتی به کمک گیرنده ای که روی گوشی همراه نصب می شود، ناظر اتفاقات بود. با این وجود، دوربین های مداربسته، معایب جدی ای نیز دارند که ممکن است مشکلاتی را برای دارندگان آنها ایجاد کند. مهمترین مشکل این دستگاه ها، از بین بردن حریم خصوصی افراد است که در دنیای مدرن امروزی مسئله مهمی محسوب می شود. بعلاوه همزمان با پیشرفت تکنولوژی های بکار گرفته شده در دوربین های مداربسته، مجرمان راه های مختلفی برای خاموش کردن، دور زدن و یا حتی کنترل کردن این دستگاه ها پیدا کرده اند و بنابراین استفاده از این دستگاه ها نمی تواند امنیت محل مورد نظر را به طور صد در صد تضمین کند.