دوربین مداربسته داهوا در همدان

اهمیت برقراری و حفظ امنیت و تلاش در جهت افزایش آن در مکان های مختلف از منازل مسکونی و دفاتر کاری کوچک در سطح خُرد گرفته تا بزرگراه ها، فرودگاه ها مجتمع عای عظیم مسکونی در سطح کلان در جامعه از دغدغه های همه مسئولان در رده های مختلف اجتماع است. از این رو این افراد همواره در جستجوی روش هایی برای افزایش و حفظ امنیت با بکارگیری ابزارها و روش های مختلف هستند. یکی از رایج ترین و مطمعن ترین دستگاه های امنیتی که امروزه در ساختمان ها و مراکز مختلف در سراسر دنیا کاربرد گسترده ای دارد، دوربین مداربسته است. دوربین های مداربسته یا CCTV به دوربین هایی گفته می شود که در مکانی خاص نصب شده، در جای خود ثابت اند و تصاویر ضبط شده توسط آنها به دستگاه های ضبط کننده یا نمایش دهنده در یک یا چند مرکز کنترل انتقال می یابند. دوربین های مداربسته تنوع بسیار زیادی دارند و انتخاب دوربین مناسب نیازمند داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع دوربین ها و ویژگی های آنها است. در این نوشتار تلاش شده است تا مطالبی کلی در مورد انواع این دستگاه ها، کاربردهای آنها و نکات مهم در انتخاب دوربین مداربسته مناسب ارایه شود.

دوربین مداربسته داهوا در همدان

دلایل محبوبیت دوربین های مداربسته

امروزه استفاده از انواع سیستم های امنیتی از جمله دوربین های مداربسته در سراسر دنیا رواج زیادی پیدا کرده است؛ بطوری که تقریبا تمام سازمان ها، ادارات و مراکز تجاری در شهرهای بزرگ و کوچک به این دستگاه ها مجهز هستند. این دستگاه ها یکی از محبوب‌ترین و مقرون به صرفه ترین روش های ارائه شده در حیطه سیستم های امنیتی است و به عنوان یک عامل بازدارنده مهم برای متخلفان و بزهکاران محسوب می شود. امروزه این دستگاه ها از سیستم های بسیار پیچیده و پیشرفته ای برخوردارند تا جایی که می توان دوربین های مداربسته را از طریق تلفن همراه  و یا کامپیوتر کنترل نمود و محتوای آنها را از طریق تلویزیون های معمولی نیز مشاهده کرد. بعلاوه، این دوربین ها از تنوع بسیار زیادی در اندازه و امکانات برخوردارند و بسته به نیاز افراد می توان آنها را تقریبا در هر جایی نصب کرد. این ابزارها امکان نظارت دائمی بر محل زندگی، محیط کار، انبار کالاها و مانند آن را برای مسئولان و سرپرستان فراهم می کند و به آنها امکان می‌دهد تا در هنگام وقوع رویدادهای مختلف، کنترل لازم را بر شرایط داشته باشند.

 معرفی دوربین مداربسته داهوا و ویژگی های آن

برند داهوا یکی از معروفترین و شناخته شده ترین برندهای تولید کننده سیستم های امنیتی از جمله دوربین های مداربسته در دنیا است. این شرکت کار خود در این زمینه را از سال ۲۰۰۱ در چین آغاز کرد. و توانست تا سال ۲۰۰۳ پیشرت های قابل ملاحظه ای در زمینه تولید انواع دستگاه های ضبط دیجیتال بدست آورد و اکنون پس از گذشت بیش از ۱۵ سال به یکی از معروف ترین تولید کنندگان انواع سیستم های امنیتی از جمله دوربین های مداربسته تبدیل شده‌ است. این شرکت سومین تولیدکننده و دومین فروشنده دوربین های مداربسته در دنیا است و گواهینامه های بین المللی بسیاری در زمینه سیستم های مدیریت کیفیت کسب کرده است. شرکت داهوا دارای ۱۱ هزار کارمند در ۱۶۰ کشور و 35 زیرمجموعه بزرگ و کوچک در نقاط مختلف دنیا است و از سال ۲۰۱۴، ۱۰ درصد از درآمد سالیانه خود را صرف پژوهش و توسعه دوربین های مداربسته و سیستم های امنیتی می کند و تا کنون اختراعات زبادی به نام مهندسان این شرکت در دنیا به ثبت رسیده است. پروژه های متعددی نیز در سراسر دنیا با استفاده از محصولات این شرکت اجرا شده اند. یکی از مزایای اصلی تولیدات شرکت داهوا این است که محصولات آن با وجود داشتن بهترین کیفیت از قیمت های بسیار مناسب تری در مقایسه با برندهای مشابه برخوردارند. بعلاوه، دارای ضمانت و خدمات پس از فروش مناسبی نیز هستند و می توان آنها را با توجه به نیازهای نظارتی و امنیتی مشتریان شخصی سازی کرد.

دوربین مداربسته داهوا در همدان

 انواع دوربین های مداربسته داهوا

دوربین های مداربسته دارای انواع مختلفی هستند اما می توان آنها را به شکل های مختلف دسته بندی کرد که در ادامه به برخی از مهمترین انواع آنها اشاره می شود:

انواع دوربین مداربسته داهوا از نظر نوع سیگنال:

  • دوربین های آنالوگ که ارزان ترین دوربین های موجود هستند
  • دوربین های آی پی تحت شبکه که با کیفیت ترین و امن ترین دوربین های موجود هستند
  • دوربین های دو منظوره که قابلیت استفاده به هر دو صورت آنالوگ و تحت شبکه را دارند

انواع دوربین مداربسته داهوا از نظر شکل ظاهری و کاربرد در مشاغل:

  • دوربین های دام یا گنبدی که برای نصب بر روی سقف ساخته شده اند
  • دوربین های صنعتی
  • دوربین های مینیاتوری که کوچکترین نوع دروبین های مداربسته اند و به عنوان دوربین مخفی کاربرد دارند
  • دوربین های مادون قرمز که بیشتر برای دید در شب و یا نور کم کاربرد دارند
  • دوربین های اسپید دام (چرخشی ptz)

انواع دوربین مداربسته داهوا از نظر قاب و پوشش:

  • دوربین های ضد آب قاب بزرگ
  • دوربین های مخفی
  • دوربین های قاب فانتزی

کاربردهای دوربین های مداربسته داهوا

عمده ترین کاربرد این دستگاه ها در موارد امنیتی و حفاظتی است. اگرچه کاربردهای آنها تنها به این موارد محدود نمی شود و از محصولات مختلف این شرکت از جمله دوربین ها و مراکز کنترل و تجهیزات HD بر روی کابل کواکسیال، می توان در مجموعه ها و محیط های مختلفی همچون محیط های دولتی، صنعتی، بانکی، ورزشی، تفریحی، حمل و نقل و مانند آن در همدان استفاده کرد. اما بطور کلی این دوربین ها چند کاربرد اصلی دارند که در ادامه به آنها اشاره می شود:

کاربردهای نظارتی و امنیتی

یکی از کاربردهای این دوربین ها امکان مراقبت از یک مکان خاص و یا نظارت بر عملکرد یک گروه خاص می باشد .برای نمونه با نصب دوربین های مداربسته در بخش های مختلف سازمان یا محوطه مورد نظر، می توان عملکرد کارکنان و سایر افراد را در طول ساعات کاری مورد نظارت قرار داد. همچنین می‌توان آنها را برای اهداف امنیتی بکار برد. در چنین مواردی، علاوه بر نظارت بر یک مکان خاص یا عملکرد افراد، کاهش میزان اشتباهات و تخلفات نیز مد نظر است. برای مثال نصب دوربین مداربسته داهوا در انبار  یک کارخانه یا بخش بایگانی اسناد، علاوه بر این که امکان نظارت بر محیط را فراهم می کند، می‌تواند به منظور کنترل رفت و آمد، تخلیه و بارگیری مواد، مراقبت و آمارگیری از انبار، مدیریت کارگران و کارمندان و مانند آن مورد استفاده قرار گیرد. بعلاوه، این دوربین ها به منظور جلوگیری از جرایم و یا شناسایی مجرمان در بانک ها، موسسات مالی یا دیگر مراکز حساس در همدان نیز قابل نصب هستند.

کاربردهای صنعتی

دوربین های مداربسته داهوا می توانند در مکان هایی که حضور فیزیکی انسان دشوار، خطرناک یا حتی غیر ممکن است؛ همچون معادن، کوره ها یا نیروگاه‌ها به منظور نظارت بر مکان ها یا مراحل مختلف کار مورد استفاده قرار گیرند. در این شرایط، دیگر نیازی به حضور فیزیکی انسان نبوده و بدون هیچگونه آسیب یا خسارتی می توان به راحتی مراحل مختلف یک فرایند را مورد نظارت و کنترل دقیق قرار داد. در حال حاضر بسیاری از سایت های صنعتی در کشور از جمله در همدان به این دوربین ها مجهز هستند.

کنترل ترافیک

یکی دیگر از کاربردهای دوربین های مداربسته داهوا در زمینه کنترل ترافیک است و می توان در بسیاری از نقاط شهر همدان از دوربین های مداربسته به منظور کنترل ترافیک وسایل نقلیه در بزرگراه‌ها و معابر مختلف استفاده کرد. این دوربین ها در ثبت و کاهش تخلفات رانندگی، نظارت بر تصادفات و همچنین شناسایی خودکار پلاک خودروها در محدوده های طرح ترافیک نقش مهمی دارند. همچنین، این امکان وجود دارد که به واسطه این دستگاه ها و از طریق ارسال اطلاعات به رانندگانی که قصد عبور از مسیرهای خاصی را دارند توسط جی پی اس میزان ترافیک در خیابان ها یا مسیر های خاصی را کنترل کرد.

دیگر موارد استفاده

امروزه، علاوه بر موارد گفته شده، می توان از  سیستم های حفاظتی دوربین مداربسته داهوا به طور گسترده ای در مکان های مختلف در همدان همچون مراکز تجاری، بیمارستان ها، آموزشگاه ها، فروشگاه ها، بزرگراه ها  و موارد بیشمار دیگر به منظور ایجاد محیط های امن و مطمئن برای انجام فعالیت های مختلف استفاده کرد. از این قبیل دوربین‌ها همچنین می توان در ورزشگاه ها، سالن های همایش و مانند آن به منظور نمایش تصاویر زنده بر روی نمایشگرهای بزرگ استفاده کرد.

دوربین مداربسته داهوا در همدان

 انتخاب و نصب مناسب ترین دوربین مداربسته داهوا

اگر قصد دارید برای بالا بردن میزان امنیت در مکان مورد نظر خود در همدان از دوربین های مداربسته داهوا استفاده کنید، لازم است که به منظور انتخاب نصب موفقیت آمیز سیستم به موارد زیر توجه کنید.

  • نوع نیازهای خود را ارزیابی کنید (نظارت، کنترل امنیت و…)
  • نوع دوربین مورد نظر خود را مشخص کنید. (با سیم، بی سیم، تحت شبکه و…)
  • نوع سنسور تصویر دوربین را مشخص کنید
  • مکان نصب دوربین ها را مشخص کنید. (دوربین های ارزان قیمتدارای سنسور CMOS و کیفیت تصویر پایینی و دوربین های بهتر دارای سنسور CCD با کیفیت بهتر هستند.)
  • شرایط فضایی که دوربین در آن نصب می شود را از نظر میزان نور، رطوبت، شرایط جوی و مواد موجود در محیط بررسی کنید
  • قابلیت اتصال دوربین به شبکه را مورد توجه قرار دهید
  • تعداد دوربین های موردنیاز خود را مشخص کنید
  • احتمال اصابت صاعقه و یا قرارگیری دوربین در معرض امواج الکترومغناطیسی را مورد توجه قرار دهید.
  • نمایشگر و دستگاه ضبط مناسبی انتخاب کنید. (برای مشاهده تصاویر با کیفیت به نمایشگر خوبی نیاز دارید)
  • بودجه خود برای نصب دوربین را برآورد کنید.
  • شرکت واحدی را به منظور نصب دورین و راه اندازی و پشتیبانی آن را مشخص کنید و مراحل مختلف نصب را به فرد یا شرکت دیگر واگذار نکنید.

 معایب دوربین های مداربسته داهوا

با وجود اینکه استفاده از دوربین های مداربسته داهوا مزایای بسیاری برای استفاده کنندگان به همراه دارد، اما همانند دیگر انواع تکنولوژی، این دستگاه ها نیز دارای نقاط ضعفی هستند. مهمترین نقطه ضعف این دستگاه ها، از بین بردن حریم خصوصی افراد است و با نصب آنها در یک مکان، حریم خصوصی در آن مکان تقریبا به طور کامل از بین می رود؛ مخصوصا اگر افراد از وجود دوربین اطلاعی نداشته باشند. مسلما این امر می تواند به مشاجره ها، اختلافات و حتی دردسرهای قانونی برای اشخاص و سازمان ها تبدیل شود. بعلاوه، هزینه‌های نصب و نگهداری این قبیل دوربین ها بالا است. همچنین، با وجود پیشرفت های تکنولوژی در این زمینه، شیوه‌های بسیاری برای غیرفعال کردن و از بین بردن آن توسط مجرمان به کار برده می شود. حتی در سال های اخیر، هکر های حرفه ای توانسته اند با استفاده از اینترنت سیستم دوربین های مداربسته را برای خود فعال کرده و از آن به عنوان یک ابزار جاسوسی بر علیه اشخاص استفاده کنند.