دوربین مداربسته داهوا در مشهد

من مسئول یک کارخانه تولیدی نسبتاً بزرگ در شهر مشهد هستم. چندی پیش در جلسه ای که با مسئولان بخش های مختلف کارخانه داشتم متوجه مشکلات جدی ای شدم. مسئول انبار شکایت داشت که مدتی است با وجود مراقبت های بسیار، قطعات و یا موادی از انبار گم می شود. ناظر کیفی خط تولید نیز از بی دقتی کارگران در بسته بندی کالاها و در نتیجه افت کیفیت محصولات گله‌مند بود. مسئول حراست نیز عنوان کرد که به تازگی اختلافاتی بین  کارمندان پیش آمده و هر یک از آنها دیگران را مسئول مشکل می دانند و در این میان پیدا کردن مقصر اصلی و حل اختلاف برای او بسیار دشوار شده است.این  مشکلات و مسائل مشابهی که قبلاً نیز در مورد آنها شنیده بودم مرا به جستجوی یک راه حل جدی واداشت. از این رو موضوع را با یکی از دوستانم  که او نیز سمت مشابهی در یک کارگاه دیگر دارد  در میان گذاشتم و بنا به توصیه دوستم بر آن شدم تا با یک شرکت تجهیزات امنیتی در این مورد مشورت کنم.

در نخستین مراجعه به شرکت مربوطه، مهندس مسئول این شرکت  اطلاعاتی در مورد انواع مختلف تجهیزات امنیتی که من می‌توانستم مورد توجه قرار دهم در اختیارم قرار داد. پس از آن جلسه تصمیم گرفتم که به منظور افزایش امنیت و همچنین نظارت بر کار کارکنان، دوربین های مداربسته ای را در بخش های مختلف کارخانه نصب کنم. در این نوشتار قصد دارم خلاصه ای از مهم ترین پرسش های خود و پاسخ هایی را که از مهندس شرکت امنیتی در مورد آنها دریافت کردم با شما در میان بگذارم.

دوربین مداربسته داهوا در مشهد

منظور از دوربین مداربسته چیست؟

دوربین مداربسته ترجمه عبارت انگلیسی closed circuit television یا همان CCTV است و به دوربین هایی گفته می شود که در مکانی خاص نصب شده، در جای خود ثابت اند و تصاویر ضبط شده توسط آنها به دستگاه های ضبط کننده یا نمایش دهنده در یک یا چند مرکز کنترل انتقال می یابند. دوربین های مداربسته تنوع بسیار زیادی دارند و انتخاب دوربین مناسب نیازمند داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع دوربین ها و ویژگی های آنها است.

یکی از بهترین برندهای دوربین مداربسته کدام است؟

در میان شرکت های مختلف تولید کننده دوربین های مداربسته، شرکت داهوا یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین آنها است که در مقایسه با سایر برندها امتیازات و برتری های خاصی دارد. این شرکت که از سال ۲۰۰۱ در زمینه تولید تجهیزات امنیتی از جمله دوربین های مداربسته فعال بوده است سومین برند معروف تولید کننده دوربین مداربسته و دومین فروشنده این قبیل دستگاه ها در جهان است.این شرکت دارای انواع گواهینامه های بین المللی در زمینه کیفیت محصول است و هم اکنون در ۹۵ کشور دنیا دارای شعبه بوده و محصولات خود را به کشورهای متعدد صادر می‌کند و پروژه های متعددی در سراسر دنیا با بکارگیری محصولات این شرکت اجرا شده اند. مهمترین مزیت محصولات شرکت داهوا این است که با وجود برخورداری از بهترین کیفیت در مقایسه با سایر برندها قیمت بسیار مناسب تری دارند. بعلاوه از ضمانت و خدمات پس از فروش نیز برخوردارند. این شرکت همچنین با شخصی سازی راهکارهای امنیتی برای مشتریان خود در صدد است تا نیازهای نظارتی و امنیتی آنها را به بهترین شکل برطرف نماید. از سوی دیگر، تیم پشتیبانی با تجربه این شرکت به صورت شبانه روزی آماده راهنمایی و رفع مشکلات احتمالی مشتریان خود می باشد.

چند نوع دوربین مداربسته داهوا وجود دارد؟

مسئول شرکت امنیتی، در پاسخ به این پرسش من چند نوع دسته بندی از دوربین های مداربسته را همراه با تصویر و کاربرد آنها برای من توضیح داد. وی از جمله اشاره کرد که دوربین های مداربسته داهوا از نظر نوع سیگنال، به سه دسته دوربین های آنالوگ (دارای پایین ترین قیمت)، دوربین های آی پی تحت شبکه (دارای کیفیت تصویر و امنیت بسیار بالا) و دوربین های دو منظوره تقسیم می شود. از نظر شکل ظاهری و کاربرد مشاغل می توان دوربین های مداربسته را به پنج نوع دوربین های دام که بر روی سقف نصب می شوند، صنعتی، مینیاتوری که بیشتر به عنوان دوربین مخفی استفاده می شوند، مادون قرمز و چرخشی تقسیم کرد. از نظر قاب و پوشش نیز دوربین های مداربسته دارای سه نوع ضد آب قاب بزرگ، دوربین های مخفی و دوربین های قاب فانتزی هستند.

دوربین مداربسته داهوا در مشهد

دوربین های مداربسته داهوا چه کاربردهایی دارند؟

عمده ترین کاربرد این دستگاه ها در موارد امنیتی و حفاظتی است. اگرچه کاربردهای آنها تنها به این موارد محدود نمی شود و از محصولات مختلف این شرکت از جمله دوربین ها و مراکز کنترل و تجهیزات HD بر روی کابل کواکسیال، می توان در مجموعه ها و محیط های مختلفی همچون محیط های دولتی، صنعتی، بانکی، ورزشی، تفریحی، حمل و نقل و مانند آن در مشهد استفاده کرد. اما بطور کلی این دوربین ها چند کاربرد اصلی دارند که در ادامه به آنها اشاره می شود:

کاربردهای صنعتی

دوربین های مداربسته داهوا می توانند در مکان هایی که حضور فیزیکی انسان دشوار، خطرناک یا حتی غیر ممکن است؛ همچون معادن، کوره ها یا نیروگاه‌ها به منظور نظارت بر مکان ها یا مراحل مختلف کار مورد استفاده قرار گیرد. در این شرایط، دیگر نیازی به حضور فیزیکی افراد نبوده و بدون هیچگونه آسیب یا خسارتی می توان به راحتی مراحل مختلف یک فرایند را مورد نظارت و کنترل دقیق قرار داد. در حال حاضر بسیاری از سایت های صنعتی در مشهد به این دوربین ها مجهز هستند.

کاربردهای نظارتی و امنیتی

یکی دیگر از کاربردهای این دوربین ها امکان مراقبت از یک مکان خاص و یا نظارت بر عملکرد یک گروه خاص می باشد .برای نمونه با نصب دوربین های مداربسته در بخش های مختلف کارخانه شما، می توان عملکرد کارگران خط تولید و سایر کارکنان را در طول ساعات کاری مورد نظارت قرار داد. همچنین می‌توانند آنها را برای اهداف نظارتی-امنیتی بکار برد. در چنین مواردی، علاوه بر نظارت بر یک مکان خاص یا عملکرد افراد، کاهش میزان اشتباهات و تخلفات نیز مد نظر است. برای مثال نصب دوربین مدار بسته داهوا در انبار کارخانه یا بخش بایگانی اسناد، علاوه بر این که امکان نظارت بر محیط را فراهم می کند، می‌تواند به منظور کنترل رفت و آمد، تخلیه و بارگیری مواد، مراقبت و آمارگیری از انبار، مدیریت کارگران و کارمندان و مانند آن مورد استفاده قرار گیرد. همچنانکه، این دوربین ها به منظور جلوگیری از جرایم و یا شناسایی مجرمان در بانک ها، موسسات مالی یا دیگر مراکز حساس نصب می شوند.

کنترل ترافیک

یکی دیگر از کاربردهای دوربین های مداربسته داهوا در زمینه کنترل ترافیک است. اگرچه این در مورد کارخانه شما و مشکلاتی که ممکن است درآنجا داشته باشید مصداقی ندارد، اما لازم است بدانید که امروزه تقریباً در تمام نقاط شهر مشهد از دوربین های مداربسته به منظور کنترل ترافیک وسایل نقلیه در بزرگراه‌ها و معابر مختلف به طور گسترده ای استفاده می شود. این دوربین ها در ثبت و کاهش تخلفات رانندگی، نظارت بر تصادفات و همچنین شناسایی خودکار پلاک خودروها در محدوده های طرح ترافیک نقش مهمی دارند. همچنین، این امکان وجود دارد که به واسطه این دستگاه ها و از طریق ارسال اطلاعات به رانندگانی که قصد عبور از مسیرهای خاصی را دارند توسط جی پی اس میزان ترافیک در خیابان ها یا مسیر های خاصی را کنترل کرد.

سایر کاربردها

امروزه، علاوه بر مکان های تولیدی و صنعتی همچون کارخانه ها، از  سیستم های حفاظتی دوربین مداربسته داهوا به طور گسترده ای در مکان های مختلف در مشهد همچون مراکز تجاری، بیمارستان ها، آموزشگاه ها، فروشگاه ها، بزرگراه ها  و موارد بیشمار دیگر به منظور ایجاد محیط های امن و مطمئن برای انجام فعالیت های مختلف به کار می روند. از این قبیل دوربین‌ها همچنین می توان در ورزشگاه ها، سالن های همایش و مانند آن به منظور نمایش تصاویر زنده بر روی نمایشگرهای بزرگ استفاده کرد.

دوربین مداربسته داهوا در مشهد

نقاط قوت و ضعف دوربین های مدار بسته داهوا در چیست؟

مهندس شرکت امنیتی مربوطه در خلال صحبت هایش به این موضوع اشاره کرد که به‌طور کلی فناوری همانند یک شمشیر دولبه است؛ یعنی در عین حال که کاربرد آن می تواند مزایای بسیاری برای انسان داشته باشد، مشکلاتی را نیز برای او ایجاد خواهد کرد. دوربین های مداربسته نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برای مثال دوربین های مداربسته داهوا دارای مزایای کلی زیر هستند:

 • جلوگیری از جرم و یا شناسایی مجرمان و در نتیجه افزایش امنیت و کاهش جرائم
 • سادگی کار با این دستگاه ها
 • قابلیت نصب در هر مکان دلخواه
 • تحت پوشش قرار دادن یک منطقه گسترده؛ البته در صورتی که دوربین از نوع چرخان باشد
 • برخورداری از تنوع بسیار بالایی در شکل و اندازه
 • قابلیت پنهان شدن در مکان های مختلف و به شیوه های گوناگون حتی در بین گیاهان
 • در دست داشتن اسناد غیر قابل انکار برای موارد قانونی
 • یاری رسان در از بین بردن شک و تردیدها، حل اختلافات و تصمیم گیری درست و عادلانه
 • قابلیت کنترل و نظارت بر یک مکان خاص به کمک گیرنده ای که روی گوشی همراه نصب می شود.

در عین حال، این دستگاه ها نقاط ضعف جدی ای نیز دارند. از جمله:

 • از بین بردن حریم خصوصی افراد
 • یافتن شیوه های مختلفی برای خاموش کردن، دور زدن و یا کنترل کردن این دستگاه ها توسط مجرمان
 • هزینه‌های نصب و نگهداری بالا
 • امکان دسترسی به دوربین های مداربسته تحت شبکه از طریق اینترنت و استفاده از آن به عنوان ابزار جاسوسی و اخاذی توسط هکرهای حرفه ای

 چگونه می توان دوربین مداربسته مناسبی انتخاب کرد؟

مهندس شرکت امنیتی در پاسخ این پرسش گفت؛ اگر قصد دارید در کارخانه خود از دوربین های مدار بسته داهوا استفاده کنید لازم است که به منظور انتخاب نوع دوربین به موارد مختلفی توجه کنید. در ابتدا باید نوع نیازهای خود را ارزیابی کنید. آیا می خواهید تنها بر رفت و آمد ها نظارت داشته باشید، یا می خواهید چهره افراد، پلاک اتومبیل ها یا نوع کالاها را نیز تشخیص دهید؟ آیا قصد دارید دوربین را در داخل ساختمان یا در فضای باز نصب کنید؟ آیا در مکان نصب دوربین، شرایط خاصی وجود دارد؟ مثلا آیا مواد قابل اشتعال در محیط زیاد است یا در معرض امواج الکترومغناطیس قرار خواهد گرفت؟ شرایط جوی مکان مورد نظر چگونه است؟ آیا رطوبت بالایی دارد؟ آیا امکان برخورد صاعقه در آنجا هست؟ از سوی دیگر، آیا می خواهید دوربین شما به شبکه متصل شود تا بتوانید ویدئوها را از طریق اینترنت ارسال کنید؟ به چند دوربین نیاز دارید؟ قصد دارید برای نصب دوربین چقدر هزینه کنید؟ پس از پاسخگویی دقیق به این پرسش ها می توانید به راحتی دوربینی متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

نتیجه کار:

در طی چند روز پس از صحبت با مسئول شرکت امنیتی، من در جلسات مختلفی که با همکاران و سرپرستان بخش های مختلف کارخانه داشتم، درباره موارد فوق تصمیم گیری کردیم. تعداد دوربین ها، محل های مناسب برای نصب آنها و شرایطی که در هر مکان وجود دارد، نوع دوربین، اهداف خاص از نصب دوربین در مکان های مختلف و موارد دیگر را دقیقا مشخص کرده و سپس از شرکت امنیتی درخواست کردیم که کار را شروع کند. کار نصب دوربین های امنیتی کارخانه ما در مشهد در عرض یک هفته تکمیل شد و باید بگویم که از نتیجه کار شگفت زده شدم. میزان گم شدن اشیاء از انبار تقریبا به صفر رسید. اختلافات بین کارکنان به سرعت و به راحتی حل و فصل شد و مشکلات در خط تولید کارخانه به میزان زیادی کاهش یافت و بازده و کیفیت محصولات به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد. اکنون به راحتی می توان تقریبا تمام بخش های کارخانه را مورد نظارت دقیق قرار داد. بعلاوه، امکان ضبط و بایگانی کردن فیلم های دوربین ها نیز وجود دارد تا در صورت لزوم در آینده بتوان به آنها مراجعه کرد. بطور کلی، این یکی از موفقیت آمیزترین پروژه هایی بود که تاکنون در کارخانه خود به اجرا در آورده ام و از بابت تصمیمی که در این مورد گرفتم بسیار راضی و خوشحالم.