دوربین مداربسته داهوا در رشت

در دنیای پیچیده و مدرن امروزی هر روز بیش از پیش شاهد نصب تجهیزات امنیتی مختلف از جمله دوربین های مداربسته در اداره ها، سازمان ها، معابر عمومی و حتی منازل مسکونی هستیم. دوربین های مداربسته که در مکانی خاص نصب شده، در جای خود ثابت اند و تصاویر ضبط شده توسط آنها به یک یا چند نقطه دیگر فرستاده می شود، فواید بسیاری دارند و از آنها بیشتر به منظور حفاظت، نظارت و کنترل امنیت  استفاده می گردد. اما می دانیم که تکنولوژی همانند شمشیر دولبه است. به عبارت دیگر، دوربین های مداربسته با وجود داشتن مزایای بسیار، معایب جدی ای نیز دارند. در این نوشتار قصد داریم علاوه بر معرفی یکی از بهترین برندهای دوربین مداربسته و پرداختن به مزایا و معایب آن، شما را با انواع مختلف این دستگاه ها، کاربردهای متنوع آنها و نکاتی که لازم است در هنگام نصب این تجهیزات در نظر داشته باشید آشنا کنیم.

دوربین مداربسته داهوا در رشت

معرفی برند داهوا

یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین برندهای تولید کننده سیستم های امنیتی در جهان و همچنین در ایران برند داهوا است. شرکت داهوا فعالیت خود در زمینه تولید تجهیزات امنیتی را از سال ۲۰۰۱ با ساخت دوربین مداربسته آنالوگ در چین آغاز کرد. تولیدات اولیه این شرکت به ویژه در زمینه ساخت دستگاه های ضبط ویدئوی دیجیتال هشت کاناله و ۱۶ کاناله  بسیار موفق بود. پس از آن، این شرکت، به ساخت انواع دستگاه های امنیتی از جمله دوربین های مداربسته، رکوردر ها، دستگاه های کنترل دسترسی و تردد، دستگاه های اعلام حریق و مانند آن رو آورد و از آن پس در این زمینه پیشرفت های چشمگیری داشته است. امروزه، برند داهوا به یکی از معروف ترین برندهای تولیدکننده انواع تجهیزات امنیتی در دنیا تبدیل شده‌ است؛ به طوری که در حال حاضر این برند، سومین تولیدکننده و دومین فروشنده دوربین های مداربسته در دنیا محسوب می شود. این شرکت، در زمینه کنترل کیفیت، گواهینامه‌های بین‌المللی بسیاری از جمله ایزو ۹۰۰۱ را به دست آورده است و محصولات آن در بسیاری از پروژه ها سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته اند. این شرکت دارای شعبه های متعدد در سراسر دنیا است و در ایران نیز این برند به عنوان نخستین و برترین برند تجهیزات امنیتی به ویژه دوربین مداربسته محسوب می شود و طرفداران بسیاری دارد.

دوربین مداربسته داهوا در رشت

نصب دوربین های مداربسته داهوا از چه نظر می تواند مفید باشد؟

عمده ترین مزایای استفاده از دوربین های مداربسته داهوا در موارد امنیتی و حفاظتی است و به طور کلی، سبب افزایش امنیت و بهره وری افراد در مکان نصب شده می شود. این دستگاه ها کاربردهای مختلفی دارند و مواردی همچون کاربردهای پلیسی، نظامی، صنعتی، فضایی، ارتباطات ویدئویی و تصویر برداری های نامحسوس را شامل می شوند. در این بخش به مهمترین مزایای نصب دوربین های مداربسته داهوا که می تواند در رشت مورد توجه قرار گیرد می پردازیم.

جلوگیری و پیگیری تخلفات و جرایم

دوربین های مداربسته داهوا نه تنها می‌توانند در شناسایی مجرمان در محیط های مختلف در رشت کارآمد باشند، بلکه در پیشگیری از وقوع جرم نیز نقش مهمی دارند. چه دوربین مداربسته را در خانه نصب کنید، چه در محل کار، این دستگاه ها به میزان قابل توجهی از بروز جرائم و تخلفات جلوگیری خواهند کرد. به علاوه به کمک فیلم های ضبط شده توسط این دوربین ها می توان به راحتی فرد متخلف را شناسایی کرد.

نظارت بر فعالیت ها و عملکرد افراد

دوربین های مداربسته داهوا این قابلیت را دارند که در هر مکانی نصب شوند. نصب این دوربین ها در مکان های مختلفی همچون کارگاه ها، خط تولید کارخانه ها، اداره ها و مکان های عمومی در رشت این امکان را فراهم می آورد که فعالیت های مختلف کارکنان، مورد نظارت قرار گیرد و در نتیجه باعث افزایش بازدهی و دقت عمل آنها شود. به علاوه می توان همه حرکات و فعالیت های مشکوک افراد در مکان های عمومی را زیر نظر گرفت و موارد مشکوک را مورد بررسی و رسیدگی قرار داد.

جمع آوری مدارک

نصب دوربین های مدرن امروزی که علاوه بر ضبط تصاویر با کیفیت بسیار بالا، می توانند صدای محیط را نیز ضبط کنند، در مکان های حساس که رویدادهای مهم در آنها رخ می‌دهد می‌تواند در مواقع لزوم، مدارک مهمی را در اختیار افراد قرار دهد. تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مداربسته داهوا، اسناد قانونی غیر قابل تردیدی محسوب می شوند و می‌توانند به منظور پیدا کردن شخص متخلف نقش مهمی ایفا کنند. به علاوه، از طریق این سیستم ها می توان افرادی را که در محل حضور داشته‌اند شناسایی کرده و از آنها به عنوان شاهد در اثبات یک جرم یا تخلف استفاده کرد.

کمک به دیگران در صورت نیاز

دوربین های مداربسته داهوا همچنین می توانند به عنوان ابزاری برای کمک رسانی به افراد در مواقع اورژانسی مورد استفاده قرار گیرند. اپراتورهای ناظر بر تصاویر سیستم های امنیتی می توانند در هنگام مشاهده فردی که در محل نصب دوربین دچار مشکل شده و نیاز به کمک فوری دارد، با مراکز امدادرسانی تماس بگیرند و از این طریق به فرد مربوطه یاری رسانند. همچنین، از دوربین های نصب شده در مکان های عمومی همچون فروشگاه ها یا مراکز تفریحی در رشت می توان به منظور یافتن کودکان یا سالمندان گمشده کمک گرفت.

دوربین مداربسته داهوا در رشت

مشکلاتی که ممکن است نصب دوربین های مداربسته داهوا به دنبال داشته باشد

مهمترین مشکلی که نصب این قبیل دوربین ها ایجاد می کند، نقض حریم خصوصی افراد است. این مسئله به ویژه زمانی اهمیت پیدا می کند که افراد از وجود دوربین مداربسته بی اطلاع باشند و این امر در مواقعی می تواند منجر به شکایات و دردسرهای قانونی برای افراد شود. بنابراین در هنگام نصب دوربین های مداربسته در مکان های مختلف در رشت حتما لازم است که این موضوع را مورد توجه قرار دهید که در فضاهایی مانند شرکت ها و ادارات، دوربین ها را در جایی که کاملاً مشخص هستند و همه از وجود آنها آگاهند نصب نمایید. یکی دیگر از معایب دوربین های مداربسته، هزینه بالایی است که باید برای نصب، پشتیبانی، تعمیر و نگهداری آنها صرف کنید. به ویژه دوربین های مدرن و حرفه ای که امکانات و کیفیت بالاتری دارند، بسیار هزینه بر هستند. از سوی دیگر، این دوربین ها آسیب پذیری بالایی نیز دارند. به این معنی که همچنانکه تکنولوژی مورد استفاده در آنها ارتقا می یابد، دزدان و مجرمان نیز شیوه های خود برای دسترسی به این دوربین ها و یا از کار انداختن آنها را به روز می کنند. بنابراین استفاده از این دوربین ها نمی‌توانند صددرصد جلوی دزدی و تخلفات دیگر را بگیرد. بعلاوه، این دستگاه ها نمی توانند از بروز دزدی نیز پیشگیری کنند. به عبارت دیگر، شاید بتوانید از طریق آنها مجرم را شناسایی کنید اما  در هنگام وقوع جرم، این دستگاه ها قادر به مطلع کردن شما نیستند و به هر حال از شما دزدی می شود.

چند نوع دوربین مداربسته داهوا وجود دارد؟

دوربین های مدار بسته داهوا دارای انواع مختلفی هستند و بر اساس نوع و امکانات می توانند کاربردهای بسیار متنوعی داشته باشند. برای نمونه دوربین های مداربسته از نظر نوع سیگنال، به سه دسته دوربین های آنالوگ، دوربین های آی پی تحت شبکه و دوربین های دو منظوره تقسیم می شود. دوربین های آنالوگ ارزانترین نوع دوربین های مداربسته و دوربین های آی پی یا تحت شبکه با کیفیت ترین و ایمن ترین آنها هستند. از نظر شکل ظاهری و کاربرد مشاغل نیز دوربین های مداربسته به پنج نوع دوربین های دام، صنعتی، مینیاتوری، مادون قرمز و اسپید دام (چرخشی ptz) تقسیم می شوند. همچنین، از نظر قاب و پوشش نیز دوربین های مداربسته دارای سه نوع ضد آب قاب بزرگ، دوربین های مخفی و دوربین های قاب فانتزی هستند.

نکات مهم در انتخاب و نصب دوربین های مداربسته داهوا

اگر قصد دارید برای بالا بردن میزان امنیت در مکان مورد نظر خود در رشت از دوربین مداربسته داهوا استفاده کنید، لازم است که برای انتخاب دوربین مناسب به موارد زیر توجه کنید. ابتدا باید نوع نیازهای خود را ارزیابی کنید (نظارت، کنترل امنیت و…). سپس تعداد دوربین ها، مکان نصب آنها و شرایط فضایی که قرار است دوربین در آن نصب شود را از نظر میزان نور، رطوبت، شرایط جوی و مواد موجود در محیط مشخص کنید. پس از آن باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید دوربین شما قابلیت اتصال به شبکه را داشته باشد. به علاوه باید مواردی همچون احتمال اصابت صاعقه و یا قرارگیری دوربین در معرض امواج الکترومغناطیسی را نیز مورد توجه قرار دهید. در پایان باید میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید را نیز مورد توجه قرار دهید همچنین باید شرکت امنیتی ای را که تصمیم دارید از آن خدمات دریافت کنید مشخص نمایید.

عواملی که بر عملکرد موفقیت‌آمیز دوربین مداربسته داهوا موثرند

یکی از مهمترین عوامل اجرای سیستم های امنیتی و کارکرد درست آن، اجرای یکپارچه سیستم است. به عبارت دیگر، مهمترین نکته به منظور نصب و راه اندازی موفقیت آمیز دوربین های مداربسته داهوا در یک ساختمان یا مجموعه این است که باید تمام مراحل انجام کار از مشاوره و خرید تا نصب و پشتیبانی سیستم توسط یک شرکت امنیتی واحد انجام شود  و هیچ یک از مراحل به شخص یا شرکت دیگری واگذار نشود. گذشته از آن تنها در این صورت می توانید از ضمانتی که بر روی محصول داده می شود مطمئن شوید. نکته مهم دیگر در مورد نحوه نصب این دستگاه ها استفاده درست از داکت لوله فلکسی و جعبه تقسیم در کابل کشی سیستم است. همچنین به طور استاندارد در حد فاصل محل نصب دوربین تا دستگاه ضبط تصاویر نباید هیچ کابلی قابل دیدن باشد و لازم است که تمام کابل ها مخفی و محافظت شوند. بنابراین لازم است که پیش از بستن قرارداد با شرکت مورد نظر حتما از چندین مورد از کارهای قبلی انجام شده توسط آن شرکت بازدید کنید تا از نصب زیبا و مطمئن سیستم اطمینان حاصل کنید.