دوربین مداربسته داهوا در سمنان

 اگر شما مدیر یک آموزشگاه بزرگ و یا مدیر یک کارخانه یا مسئول تامین امنیت یک سازمان یا مجتمع تجاری-اداری بزرگ در سمنان هستید، قطعا تامین امنیت کارخانه، شرکت یا مجتمع تحت سرپرستی تان برای شما اهمیت بسیاری دارد. زیرا امروزه با پیچیده تر شدن جوامع و افزایش میزان تخلفات و جرائم، مسئله افزایش امنیت جانی و مالی در مکان های مختلف شکل تازه ای به خود گرفته است و از این رو بکارگیری دستگاه های نظارتی و کنترل امنیت نیز رواج زیادی پیدا کرده است. یکی از بهترین سیستم های نظارتی، استفاده از دوربین های مداربسته است که امکان نظارت دائمی بر محل زندگی، محیط کار، انبار کالاها و مانند آن را فراهم می کند و به افراد امکان می‌دهد تا در هنگام  وقوع رویدادهای مختلف، کنترل لازم را بر شرایط داشته باشند. در این نوشتار قصد داریم اطلاعاتی در مورد انواع دوربین های مداربسته، کاربردهای آن ها و نکاتی که لازم است در هنگام انتخاب و نصب این دستگاه ها مورد توجه قرار گیرد ارائه کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

دوربین مداربسته داهوا در سمنان

نکات کلی در مورد دوربین های مداربسته

دوربین مدار بسته ترجمه عبارت انگلیسی closed circuit television یا همان CCTV است و به دوربین هایی گفته می شود که در مکانی خاص نصب شده، در جای خود ثابت اند و تصاویر مربوط به مکانی را که در آن نصب شده‌اند دریافت کرده و به یک دستگاه ضبط کننده یا نمایش دهنده در مرکز کنترل انتقال می دهند. این دوربین ها عموماً دارای دو کاربرد اصلی هستند: یا برای افزایش و حفظ امنیت در مکان مورد نظر نصب می شوند و وجود آنها به خودی خود می تواند عامل برای پیشگیری از تخلفات و همچنین پیگرد اعمال مجرمانه باشد. یا اینکه کاربرد نظارتی دارند و از طریق آنها عملکرد و یا تجهیزات مختلف مورد نظارت و کنترل قرار می گیرد. به کارگیری دوربین‌های مدار بسته، به سال ۱۹۴۲ بر میگردد. در آن زمان نخستین دوربین مداربسته توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور نظارت بر پرتاب موشک های V2 مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن، در سال ۱۹۷۳ نخستین دوربین مداربسته در میدان تایمز نیویورک نصب شد. از سال ۱۹۸۰ نصب دوربین های مداربسته در سراسر امریکا به ویژه در مراکز عمومی گسترش یافت؛ زیرا تصور می شد که استفاده از این دوربین ها در مقایسه با به کارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم شیوه ارزان تری است. از نیمه دوم سال ۱۹۹۰،  دوربین های بسیاری در سطح شهر های امریکا به ویژه مراکز عمومی مدارس و سازمان های مختلف نصب شد. و از آن پس استفاده از این دستگاه ها در سراسر دنیا روز به روز گسترش یافت.

داهوا یکی از برندهای معتبر دوربین مدار بسته

شرکت داهوا کار خود در زمینه سیستم های امنیتی را از سال ۲۰۰۱ با ساخت دوربین مداربسته آنالوگ در چین آغاز کرد. این شرکت در سال ۲۰۰۲ پس از تجربه های موفقی که در زمینه تولید DVR های هشت کاناله و ۱۶ کاناله real-time داشت به ساخت دستگاه های امنیتی از جمله دوربین های مداربسته رو آورد و از آن پس در این زمینه به پیشرفت های چشمگیری دست یافته است و اکنون پس از گذشت بیش از ۱۵ سال به یکی از معروف ترین تولید کنندگان انواع سیستم های امنیتی تبدیل شده‌ است. شرکت داهوا که سومین تولیدکننده و دومین فروشنده دوربین های مداربسته در دنیا است، دارای گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ در مدیریت کیفیت و برخی دیگر از گواهینامه های بین المللی است. شرکت داهوا با برخورداری از ۱۱ هزار کارمند در ۱۶۰ کشور دنیا و 35 شرکت بزرگ و کوچک تابعه در قاره های مختلف جهان به منظور دسترسی هر چه بیشتر به بازارهای جهانی فعالیت دارد. پروژه های متعددی در سراسر دنیا با بکارگیری محصولات شرکت داهوا اجرا شده اند که از میان آنها می توان به ورزشگاه های المپیک ۲۰۱۶، پوشش سالن های اجلاس گروه ۲۰ در هانگ ژو، مراکز خرید متعدد در کشور عمان، خطوط هوایی LAN در پرو و سالن اجلاس APEC در چین اشاره کرد.

دوربین مداربسته داهوا در سمنان

کاربردهای اصلی دوربین مداربسته داهوا در سمنان

به طور کلی، در سمنان می توان از دوربین های مدار بسته داهوا با چند هدف خاص استفاده کرد. این دستگاه ها از یک سو می توانند با هدف مراقبت از یک مکان خاص و یا نظارت بر عملکرد یک گروه خاص بکار روند. مثلا با نصب دوربین های مداربسته کوچک بر روی لباس های کارکنان میتوان بر عملکرد آنها در طول ساعات کاری نظارت داشت. معمولا دوربین‌های دارای حداقل توانایی و کیفیت، برای اهداف نظارتی کفایت می کنند. از سوی دیگر، دوربین های مداربسته را می توان برای اهداف نظارتی-امنیتی مورد استفاده قرار داد. در چنین مواردی، علاوه بر نظارت بر یک مکان خاص یا عملکرد افراد، کاهش میزان خطا و اشتباه نیز مد نظر است. برای مثال نصب دوربین مداربسته در انبار یک کارخانه یا بخش نگهداری اسناد یک شرکت در سمنان، علاوه بر این که امکان نظارت بر محیط را فراهم می کند، می‌تواند به منظور کنترل رفت و آمد، تخلیه و بارگیری مواد، مراقبت و آمارگیری از انبار یا اسناد، مدیریت کارگران و کارمندان و مانند آن مورد استفاده قرار گیرد. در چنین شرایطی لازم است از دوربین هایی استفاده شود که علاوه بر کیفیت بالا، دوام خوبی نیز داشته باشد و در این موارد استفاده از دوربین های دیجیتال یا تحت شبکه بهترین گزینه به شمار می روند. موارد اندکی نیز وجود دارد که در آنها دوربین های مدار بسته تنها با هدف کنترل امنیت یک مکان بسیار حساس مانند پایگاههای نظامی یا نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این گونه موارد لازم است که از دوربین های مداربسته از نوع تحت شبکه و با کیفیت لنز و چیپست بسیار بالا که دارای امکانات کامل از جمله دید در شب، امکان پوشش بالا، قابلیت تشخیص چهره و تشخیص حرکت و امکان تشخیص و خواندن پلاک اتومبیل و مانند آن هستند استفاده شود.

سایر کاربردها

کاربردهای دوربین های مداربسته داهوا تنها به موارد گفته شده محدود نمی شود و این دستگاه ها می توانند در موقعیت های بیشماری در سمنان نصب شده و مورد استفاده قرار گیرند. از جمله از این قبیل دستگاه ها می توان برای کاربردهای پلیسی، نظامی، صنعتی،  فضایی، کنترل ترافیک، ارتباطات ویدئویی و تصویر برداری های نامحسوس و همچنین تامین امنیت فروشگاه ها، آموزشگاه ها، موسسات و مراکز اداری-تجاری مختلف در سمنان به خوبی و به شیوه های مختلف سود جست.

پرسش هایی که باید برای خرید و نصب دوربین مدار بسته داهوا به آنها پاسخ دهید

اگر ساکن سمنان هستید و می خواهید به منظور افزایش میزان امنیت در منزل یا محل کار خود از دوربین های مداربسته داهوا استفاده کنید، لازم است که برای انتخاب نوع دوربین مناسب به پرسش های مختلفی پاسخ دهید. از جمله اینکه، هدف شما از نصب دوربین مداربسته چیست؟ آیا می خواهید تنها بر رفت و آمد ها نظارت داشته باشید یا می خواهید چهره افراد، پلاک اتومبیل ها یا نوع کالاها را نیز تشخیص دهید؟ آیا مایلید دوربین شما به شبکه نیز متصل شود تا بتوانید ویدئوها را از طریق اینترنت ارسال کنید؟ آیا قصد دارید دوربین را در داخل ساختمان یا در فضای باز نصب کنید؟ به چند دوربین برای مکان مورد نظر نیاز دارید؟ میزان بودجه در دسترس شما برای نصب دوربین در نظر گرفته اید چقدر است؟ قصد دارید برای خرید و نصب دوربین خود از خدمات کدام شرکت فروش و نصب دوربین های مداربسته داهوا در سمنان استفاده کنید؟ پس از پاسخگویی به این پرسش ها می توانید دوربینی را که بهترین تناسب را با نیازهای شما دارد انتخاب کنید.

عوامل موثر در انتخاب نوع دوربین مداربسته داهوا و مکان نصب آن

از آنجایی که دوربین های مداربسته داهوا از تنوع بسیار بالا و ویژگی ها و قابلیت های بسیار متفاوتی برخوردار هستند، لازم است که متناسب با نیاز و اهداف فرد انتخاب شوند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین عواملی که در هنگام انتخاب و نصب دوربین باید به آن توجه شود می پردازیم.

نوع دوربین

دوربین های مداربسته به سه نوع کلی با سیم، بی سیم و آی پی یا شبکه تقسیم می شوند که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند. دوربین های با سیم دارای فیلتر مادون قرمز برای دید در شب هستند و تصاویر شب آنها سیاه و سفید است. پورت رابطه آنها نیز از نوع BNC یا DN است و به کابل ویدئوی جداگانه هم نیاز دارند. دوربین های بیسیم مقرون به صرفه تر هستند و از امنیت کافی برخوردارند و با دستگاه های خانگی تداخل نداشته و تصویر و صدای شفافی دارند. دوربین های آی پی، به مودم متصل شده و امکان چک کردن یا کنترل دوربین های امنیتی را از هر جایی برای فرد فراهم می کنند. به علاوه قابلیت ضبط ویدئو بر روی کامپیوتر را نیز دارا هستند؛ اما در عین حال قیمت بالایی دارند.

نوع تصویر با توجه به میزان نور محیط

به منظور انتخاب دوربین مناسب، باید میزان نور محیط را نیز بررسی کنید. پس از آن، متناسب با میزان نور، باید سیاه و سفید یا رنگی بودن تصویر را مشخص کنید. اگر دوربین در محیطی با نور ضعیف نصب می شود، پیشنهاد می‌شود که از دوربین های سیاه و سفید که در این شرایط عملکرد بهتری دارند استفاده کنید. اگر دوربین در محیطی با نور مناسب نصب می شود می توانید از دوربین های رنگی استفاده کنید.

نوع و کیفیت سنسور تصویر

دوربین های مداربسته ارزان قیمت  دارای سنسور CMOS هستند و کیفیت تصویر پایینی دارند که در نور کم، بدتر می شوند. دوربین های بهتر دارای سنسور CCD با اندازه بزرگتری هستند. هرچه سنسور بزرگتر باشد کیفیت تصویر نیز بیشتر خواهد بود. به طور کلی، سنسورهای ¼ با تراکم بیشتر بهترین تصاویر را تولید می کنند.

مکان نصب دوربین

یکی از نکات مهم در نصب دوربین مداربسته داهوا استفاده درست از داکت لوله فلکسی و جعبه تقسیم در کابل کشی سیستم است. بعلاوه، به طور استاندارد در حد فاصل محل نصب دوربین تا دستگاه ضبط تصاویر نباید هیچ کابلی قابل دیدن باشد و لازم است که تمام کابل ها مخفی و محافظت شوند. به علاوه همانگونه که در بالا گفته شد، باید میزان نور محیط نیز مورد توجه قرار گیرد. دوربین هایی که در محیطی با نور کم تصویربرداری می‌کنند باید حساسیت بالایی داشته باشند و یا دارای اشعه مادون قرمز باشد. همچنین بیشتر مدل های دوربین مداربسته داهوا در محیطی با دمای صفر تا ۵۰ درجه سانتیگراد قابل نصب هستند. همچنین، لازم است که این دوربین ها در مکان هایی نصب شوند که احتمال اصابت صاعقه و یا قرارگیری در معرض امواج الکترومغناطیسی همچون سیم های فشار قوی و یا ایستگاه های رادیویی قوی کم است. به علاوه اگر دوربین در مکان های قابل اشتعال مانند سایت های پتروشیمی یا تونل های حفاری در سمنان نصب می شود، باید به منظور جلوگیری از سوختن دوربین، آن را در کاورهای محافظ مخصوص قرار داد.

دوربین مداربسته داهوا در سمنان

دوربین های مداربسته داهوا چه نقاط قوت و ضعفی دارند

مهمترین ویژگی مثبت دوربین های مداربسته داهوا، جلوگیری از جرم و یا شناسایی مجرمان است. به طور کلی، نصب این دوربین ها در مکان های مختلف می تواند به خودی خود باعث افزایش امنیت و کاهش جرائم شود. به علاوه، تصاویر حاصل از دوربین های مداربسته معمولا اسناد غیر قابل انکاری برای موارد قانونی محسوب می شوند. از سوی دیگر، این دوربین ها از تنوع بسیار بالایی در شکل و اندازه برخوردارند و می توانند بسته به نیاز افراد در مکان های مختلف و به شیوه های گوناگون پنهان شوند. همچنین، کار با آنها ساده است و تقریبا در هر مکانی قابل نصب شدن هستند و اگر از نوع چرخان باشند می توانند منطقه وسیعی را تحت پوشش قرار دهند. با وجود همه مزایای ذکر شده، این دوربین ها معایب جدی ای هم دارند. مهمترین نقطه ضعف این دستگاه ها از بین بردن حریم خصوصی است که گاهی می توانند  دردسرهایی را به وجود آورد. همچنین این دوربین ها  مخصوصاً اگر از نوع مدرن و با کیفیت باشند، بسیار گران هستند و هزینه‌های نصب و نگهداری بالایی دارند. به علاوه، شیوه‌های بسیاری برای غیرفعال کردن و از بین بردن آن توسط مجرمان به کار برده می شود و ممکن است هکرهای حرفه ای بتوانند کنترل آنها را بدست گرفته و از آن به عنوان یک ابزار جاسوسی بر علیه افراد استفاده کنند.